DIETOPROFILAKTYKA
UDOSTĘPNIJ
Rozruszać psiego seniora | Dzień Dobry TVN

Na jedno pokolenie ludzkie przypada 10 pokoleń psów. Psy towarzyszą ludziom od tysiącleci i tak się dostosowały do ludzkiego trybu życia i bycia że nie są w stanie bez nas sobie poradzić.

Zaawansowana opieka weterynaryjna oraz profilaktyka, doprowadziła tez do tego że długość życia psów się istotnie wydłużyła. To już nie 7-8 lat jak to było pół wieku temu, a 10-13 jest średnia długość życia psów. A przecież wielu z nas słyszała o psach żyjących ponad 15 lat... Postaram się dać kilka wskazówek, jak zadbać o naszego psiego seniora aby ostatnie lata jego życia były wspólną radością, a nie cierpieniem.

dr Sybilla radzi:

Warto zadbać o naszego psiego seniora, aby ostatnie lata jego życia były wspólną radością, a nie cierpieniem.

Ruch podstawą zdrowego starzenia

Ważnym elementem jest utrzymanie regularnej aktywności psa także w wieku senioralnym. Ruch mięśni i umiarkowany wysiłek, wpływa pozytywnie na utrzymanie całego układu ruchu. Psy którym odpuszcza się aktywność, tracą tkankę mięśniową co wpływa obciążająco na ich stawy. W połączeniu z nadwagą (doskwierającą ponad połowie dojrzałych psów) prowadzi to do zwyrodnienia stawów, bolesności i utykania, a co za tym idzie coraz większej niepełnosprawności naszego ulubieńca. Dlatego lepiej zapobiegać niż leczyć - i nie odpuszczać regularnej, umiarkowanej aktywności także zwierzętom starszym, gdyż tylko odpowiednia stymulacja pozwala utrzymać je w dobrej formie. Energiczne spacery przynajmniej 2 x 20 min lub 1 x 40 min powinny stanowić stały element Twojej codziennej rutyny i Twojego psa, nawet jeśli jesteście w podeszłym wieku. Warto pamiętać, że jest to minimalna podstawowa dawka ruchu dla zdrowego psa ( i człowieka też).

Paliwo na starsze lata

Aby utrzymać odpowiedni poziom aktywności u psa, musimy dostarczać mu odpowiedni poziom energii, w sposób zbilansowany. U starszego psa należy ostrożnie postępować z nadmiarem energii z tłuszczu w diecie, gdyż może okazać się, że ich przewód pokarmowy źle toleruje zbyt odżywcze energetycznie pokarmy. Dlatego zrównoważone zbilansowane pokarmy dla psów starszych przeważnie rekomendują poziom tłuszczu około 10% w suchej masie (lub mniej), aby wspomóc utrzymanie prawidłowej masy ciała i nie nadwyrężać przewodu pokarmowego. Niższy poziom tłuszczu powinien być rekompensowany, wyższą podażą dobrze przyswajalnego białka (przynajmniej 25% w s.m.).

Utrzymanie prawidłowej kondycji i szczupłej sylwetki psiego seniora, istotnie wpływa na długość i jakość życia psa. Wiemy dzięki doświadczeniu LIFE PLAN, w którym przez całe życie obserwowano 48 labradorów, że nie warto przekarmiać psy. Te osobniki, które jadły o 25% mniej niż psy jedzące do woli, żyły prawie 1,5 roku dłużej i dopiero na starość miały kłopoty ze stawami! Więc jeśli chcesz, aby Twój pies żył dłużej i zdrowiej – zadbaj o jego prawidłową sylwetkę, regularnie ją oceniając (przynajmniej raz na dwa tygodnie).

dr Sybilla radzi:

Psy które jadły o 25% mniej, niż psy jedzące do woli, żyły prawie 1,5 roku dłużej i dopiero na starość miały kłopoty ze stawami! Więc jeśli chcesz, aby Twój pies żył dłużej i zdrowiej – zadbaj o jego prawidłową sylwetkę.

Jeżeli nasz starszy pies chudnie – traci mięśnie (mając odpowiednią sylwetkę), a źle reaguje na zwiększenie tłuszczu w diecie powinniśmy zasięgnąć porady gastroenterologa - lekarza weterynarii i skonsultować możliwości wsparcia dietetycznego ze specjalistą dietetyki weterynaryjnej.

Dodatki dla staruszka

Jeżeli nie stosujesz specjalnych karm funkcjonalnych spełniających potrzeby specjalne Twojego starszego psa, warto rozważyć wspomaganie jego organizmu dodatkowymi suplementami. Zależenie od indywidualnej kondycji zdrowotnej warto sięgnąć po kompleksowo działające, sprawdzone preparaty:

wspomagające funkcje stawów (jak np. Aptus Aptoflex), źródło przeciwutleniaczy (jak np. wyciąg z róży), czy dobre źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega 3 pochodzących z ryb (EPA+DHA).

Szczególnie ten ostatni dodatek powinien być odpowiednio skoncentrowany, aby skutecznie przeciwdziałać stanom zapalnym stawów Twojego starszego przyjaciela. Oznacza to podawanie ich na poziomie ok. 2% w diecie (a niektórzy uważają, że nawet 3,3%), czyli ok. 300 mg EPA+DHA/100kcal pokarmu. Przeciętnie przekłada się to na podaż wysoce skoncentrowanego oleju Omega 3 (jak np. olej Omega 3) w dawce ok. 1 łyżeczka na 5kg psa.

Jeżeli Twój pies widocznie starzeje się nie tylko fizycznie, ale także obserwujesz zmiany w jego psychice, przekładające się na codzienne zachowanie, także możesz go wspomóc. Postępujące procesy starzenia mózgu u psów obserwowane są u co trzeciego psa po 11 roku życia, a silnie zaznaczone u ponad połowy psów po 15 roku życia. Dlatego starsze psy z zaburzeniami poznawczymi, przypominającymi ludzki odpowiednik choroby Alzheimera, także warto wspierać poprzez odpowiednią dietę o skuteczności potwierdzonej klinicznie.

Utrzymanie prawidłowej sylwetki u psów nastoletnich, nie jest trudne jeżeli zwiększymy ilość posiłków do 3 (a nawet 4) i będziemy przestrzegać ich dawkowania i składu. U zdrowego starszego psa, nawet po zabiegu sterylizacji można utrzymać prawidłową sylwetkę i poziom aktywności jak codzienny 4 km spacer.

Poczytaj więcej:

Bauer JE. Therapeutic use of fish oils in companion animals. J Am Vet Med Assoc. 2011 Dec 1;239(11):1441-51.

Kealy RD, Lawler DE, Ballam JM, et al: Effects of diet restriction on life span and age-related changes in dogs. J Am Vet Med Assoc. 2002;220:1315–20.

Pan Y, Kennedy AD, Jönsson TJ, Milgram NW: Cognitive enhancement in old dogs from dietary supplementation with a nutrient blend containing arginine, antioxidants, B vitamins and fish oil. Br J Nutr. 2018 Jan 10:1-10.

Pozostań na bieżąco
Subskrybuj newsletter